הסיפור שלי

ד"ר שי סולן

כנער הוכשרתי להיות שחקן שחמט מקצועי, ועד שנסעתי לאנגליה ללימודי התואר השני במנהל עסקים שיחקתי בתחרויות, בליגה הלאומית לשחמט, והעפלתי פעמיים לגמר אליפות הארץ בשחמט. למרות שבראייה לאחור אין ספק שלא מימשתי את מלא הפוטנציאל שלי בתחום, 20 השנים האלה לימדו אותי להתאמן, ולפעול כמו מקצוען, והכשירו אותי לחשוב ולנתח מצבים ברמות הגבוהות ביותר.

בפרספקטיבה של זמן, אחת מהתובנות העיקריות שלי מהתקופה הזו היא שהחל מרמת משחק די בסיסית, הדרך להשתפר היא לנתח משחקים של רבי אמנים וללמוד את צורות החשיבה שלהם. כלומר תהליך הלמידה וההשתפרות שלך תמיד מכוון לרמה הגבוהה ביותר, הגם שברור שההתקדמות בפועל תהיה הדרגתית ויתכן שלעולם לא תגיע לרמות הגבוהות ביותר.

מאז שנות העשרים המאוחרות של חיי אני משחק שחמט להנאתי… חובבן במהות אך מקצוען בצורת החשיבה.

ד

לאחר ששבתי לארץ מלימודי התואר השני באנגליה, הקריירה שלי נעה בארבעה מסלולים:

1. אקדמיה – תואר דוקטור במנהל עסקים (התמחות בניהול השיווק), ועבודה כמרצה בתוכניות לתואר ראשון ולתואר שני במגוון אוניברסיטאות ומכללות. במהלך השנים לימדתי מגוון רחב של קורסים בשיווק, ניהול ופיננסים.

2. יזמות עסקית – במהלך השנים הקמתי וניהלתי שתי חברות עסקיות. את החברה הראשונה הקמתי כשנה לאחר ששבתי לארץ מהלימודים באנגליה. היו לי חובות של כ- 100,000 ₪ בגין מימון הלימודים, ובפעילות של החברה הזו הצלחתי להפסיד בתוך כשלושה חודשים עוד 150,000 ₪, שכמובן לא היו לי. הפסקתי את פעילות החברה וחזרתי להיות מרצה במשרה מלאה.

כשנה לאחר מכן נקרתה בדרכי הזדמנות. להקים, ביחד עם שני שותפים) פעילות של אוניברסיטה זרה. עם חובות בהיקף של 250,000 ₪ (בלי להתייחס למשכנתא) וניסיון של כישלון חרוץ, לקחתי את ההזדמנות והפעם נהניתי מהצלחה. בתוך מספר חודשים הצלחתי להחזיר את החובות, ולהביא את משפחתי לרמת הכנסה גבוהה.

ואז הגיע סטירת לחי מצלצלת. שינויי חקיקה אלצו אותנו לסגור את הפעילות המאוד רווחית. ניצלתי את הקשרים והניסיון שכבר היו לי כדי להפעיל קורסים לגמולי השתלמות במסגרת החברה הראשונה שלי (שנהנתה מהפסדים צבורים לצורכי מס). גם הפעילות הזו היתה מאוד מוצלחת ונמשכה כ- 5 שנים – עד שנמאס לי והפסקתי אותה.

שתי תובנות עיקריות מהקריירה העסקית האישית שלי:

I. הלקחים שהפקתי מכישלון המיזם הראשון שרתו אותי היטב בשני המיזמים הבאים. בהחלט יתכן שאם לא הייתי עובר את החוויה הכואבת הזו הייתי חוזר על הטעויות שהביאו לכישלון במיזם הבא…

II. אי אפשר להצליח לבד. שיתופי פעולה אסטרטגיים הם מנוף קריטי להצלחה.

III. טעות שעשיתי במהלך השנים האלה היתה שלא ניתבתי חלק מהרווחים שלי להשקעות מניבות. פעילות כזו היתה מאפשרת לי לבנות עושר רב בהרבה להמשך חיי.

3. הדרכת מכירות ומשא ומתן בארגונים – אחד מהדברים שגיליתי בתחילת דרכי העסקית היא שמיומנויות המכירה שלי גרועות. הבנתי שאם ברצוני להצליח, עלי לשפר אותן באופן משמעותי. קראתי כל ספר שיכלתי למצוא

בתחום, השתתפתי בסדנאות ובהדרכות, ובחנתי את אופן הפעילות של אנשי מכירות מצליחים. ו… יום אחד גיליתי שאני ממש טוב בזה!

יישום המיומנויות בפועל התרחש בפעילויות העסקיות העצמאיות שלי, ובהדרכות שהענקתי בארגונים ולבעלי עסקים.

כבר כמעט 30 שנה שאני מדריך בתחומי המכירות והמשא ומתן, פרסמתי שני ספרים בתחום, ובחנתי את אופן עבודתם של הרבה מאוד אנשי מכירות מעולים.

מלבד הדרכות פרונטליות, אני מציע כיום גם קורסים דיגיטליים בתחום.

4. פעילות והדרכה בשוק ההון – פעילות בשוק ההון עניינה אותי עוד מאז שירותי הצבאי. התחלתי אותה כאשר נכנסתי לשירות קבע והתחלתי להרוויח משכורת על בסיס קבוע. למזלי באותה תקופה הבורסה עלתה בעקביות, ולא משנה איזה מניה רכשת – הרווחת. התופעה הזו נמשכה, עבורי, כשש שנים – שנתיים של שירות קבע ועוד שנות לימודי התואר הראשון, במהלכן הרווחתי הרבה מאוד כסף. למרות שבלימודי האקדמיים לקחתי כל קורס שהיה קשור איך שהוא לשוק ההון, בפועל בעצם לא היה לי מושג כיצד לפעול נכון בשוק ההון. 

האשלייה התנפצה כאשר הגיעה המפולת הבלתי-נמנעת, ואיתה נמחק התיק שלי. (זו הסיבה שנזקקתי להלוואה כדי למממן את לימודי התואר השני באנגליה).

נרוץ קדימה כמה שנים, אני כבר מבוסס כלכלית, ומודעה קטנה בעיתון עוררה אצלי את תחום העניין הישן. “תלמד לעשות בדיוק כמוני,” אמר לי המדריך, “ותרוויח כמוני, כ- 500$ בממוצע ביום.” אחרי 5 שנים של עבודה מאומצת בקושי הגעתי למצב שבו אני מצליח לא להפסיד, שלא לדבר על להרוויח. נדרשו לי עוד שנים רבים של עבודה מאומצת, אכזבות וכישלונות צורבים עד שהגעתי לרמה בה אני מרוויח באופן עקבי מהמסחר בשוק ההון.

במהלך 30 שנות הפעילות שלי בשוק ההון ניהלתי תיקים עבור לקוחות נבחרים, הייתי אסטרטג ראשי של חברת אלגו-טריידינג, הדרכתי בחברות ברוקראז’ ומכללות לשוק ההון, והדרכתי באופן פרטי סוחרים. כיום אני מנהל את התיק האישי שלי, פעיל באופן פרטי בתחום האלגו-טריידינג, ומדי פעם מדריך סוחרים.

 

ג’ים רון אמר, שאנחנו רוצים להצליח לא בגלל מה שההצלחה כשלעצמה תאפשר לנו, אלא בגלל מה שנהפוך להיות במהלך המסע להצלחה הזו. ההצלחה בפעילות בשוק ההון ממחישה את האמרה הזו ברמה הקיצונית ביותר.

רגע של הערה

לפני כשנתיים, במבט לאחור על כמעט 30 שנות הקריירה שלי, הבנתי שאת ההצלחות הגדולות ביותר שלי חוויתי כאשר הרוב המכריע של זמני ושל האנרגיה שלי הושקעו בפעילות אחת מסוימת. ככל שהאנרגיה התפזרה על יותר תחומי עניין, כך ההצלחה פחתה. הבנתי גם, שלמרות כל ההצלחות שקצרתי במהלך השנים, עדיין לא מימשתי את מלוא הפוטנציאל שלי, ושאם ברצוני לעשות זאת, עלי לבחור תחום אחד ובו להתמקד.

בחרתי בשוק ההון, ובאותו הרגע כמעט כל האנרגיה שלי הושקעה בו. בכל שאר התחומים המשכתי לפעול, אך בקנה-מידה קטן. האפקט של ההתמקדות היה מהיר, ובתוך כשנה הביצועים שלי בפעילות האישית שלי בשוק ההון, שהיו טובים עוד לפני כן, שברו שיאים.

במשך המאבק רב השנים האישי שלי להצלחה – כל פעם בתחום אחר, ובעיקר המאמץ המרוכז להגיע לרמות הגבוהות ביותר בשנתיים האחרונות, חקרתי את סיפורים של מצליחנים רבים, בשוק ההון, בעולם העסקים ובכלל. לא זיהיתי “נוסחה” להצלחה, וגם לא שיטה מסוימת שכל מי שפעל בה הצליח, אבל כן זיהיתי מאפיינים משותפים. צורות חשיבה, הרגלי פעולה, ואמונות מסוימות שכל המצליחנים חלקו, ושכל אחד מהם יישם בצורה שונה. הבנתי שגם את ההצלחות שלי אני יכול ליחס ליישום הייחודי שלי של אותם כלים, צורות חשיבה ואמונות.

ואז התעוררה התשוקה לחלוק את הידע והניסיון האלה עם אנשים נוספים. מתוך הבנה של חשיבות ההתמקדות להצלחה האישית שלי, בניתי תכנית פעולה שבה אוכל לחשוף את מרב האנשים לידע הזה מבלי שאפגע בפעילות שלי בשוק ההון. ומכאן התפתחה ההרצאה החומרים מהם עשויה ההצלחה. במהלך העבודה שלי על בניית ההרצאה הבנתי שהתחום כל כך רחב שמעבר להרצאה המרתקת ורבת הערך הזו חשוב להציע קורס מתקדם שבו נלמד מגוון רחבה של הרגלים וצורות חשיבה שמאפיינים מצליחנים, ושבמהלכו כל אחד מהמשתתפים יישם את הדברים בהתאם למאפיינים, לצרכים ולשאיפות האישיים שלו.

חייגו עכשיו 054-456-5254 או צרו קשר